Ultrazvuk

Ultrazvuk

Mať dieťa môže byť zábavné, vzrušujúce a zároveň trochu komplikované. Čakáte dieťatko? Ak ste nastávajúci rodičia a chceli by ste mať možnosť vidieť vaše bábätko zblízka a zažiť výnimočný okamih, ktorý Vašu rodinu zaiste zblíži, tak čítajte ďalej.

Zistiť ako Vaše dieťa vyzerá je nielen zábavná ale najmä obohacujúca skúsenosť. Ak ste zvedaví ako Vaše dieťatko vyzerá, ultrazvuk je pre Vás správnou voľbou.

Nastávajúce mamičky na celom svete majú o 3D/4D ultrazvuk veľký záujem, keďže vedia, že pozitívne vplýva nielen na priebeh ich tehotenstva, ale aj na samotný vzťah matky a celej rodiny s bábätkom, kým je ešte v brušku. Mnohé štúdie dokazujú, že sledovanie ultrazvuku môže napomôcť k zlepšeniu zdravotných návykov matky a pozitívne pôsobí aj na dynamiku rodiny.

Zobrazenie vytvorené klasickým 2D ultrazvukom nemožno považovať za prvý záber dieťaťa v pravom zmysle slova. Tradičný 2D ultrazvuk vytvára zábery v podobe čiernobielych vírov a pruhov, pri ktorých je ťažké rozoznať jednotlivé časti tela dieťatka. Za pomoci skúseného lekára však môžu byť aj 2D zobrazenia jasné a zreteľné a celkový zážitok z vyšetrenia obohacujúci. Zavisí to samozrejme aj od polohy dieťatka, množstva prítomnej plodovej vody, gestačného veku dieťatka a zdravotného stavu mamičky.

Chceli by ste svoje dieťa vidieť zblízka v 3D/4D zobrazení?

Táto možnosť sa Vám dnes ponúka vďaka súčasnej modernej ultrazvukovej technológii, ktorá Vám umožní vytvoriť si spomienky na celý život. Vďaka nej uvidíte každý detail svojho bábätka v 3D/4D zobrazení a domov si ponesiete zábery z rôznych uhlov. Táto technológia je známa ako 4D utrazvuk a umožňuje nám sledovať pohyby dieťatka v 3D zobrazení. Utrazvuk sa v tehotenstve používa už roky, avšak vďaka nástupu 3D a 4D technológie, sa vyšetrenia ultrazvukom stávajú vzrušujúcejšie a hlavne nezabudnuteľné.

Ultrazvuk sa v medicíne používa od roku 1987 a vyvinuli ho Olaf von Ramm a Stephen Smith z Duke University. Vďaka neustálemu vývoju technológií sa ultrazvukové prístroje samozrejme výrazne menili a prešli postupne od 2D zobrazení k 3D/4D zobrazeniam, ktoré Vám umožňujú sledovať Vaše dieťa zo všetkých uhlov. 3D/4D technológia totiž nasníma celý plod a dokáže vytvoriť rozmerové zmeny v zobrazení na základe jednotlivých nasnímaní plodu. Vďaka 3D/4D ultrazvuku teda už nemusíte čakať kým sa Vaše dieťatko narodí, aby ste ho po prvýkrát videli. Môžete sa tak tešiť, kedy uvidíte nielen maličké rúčky a ústočká Vášho dieťatka, ale aj ako sa v brušku hýbe, naťahuje sa, kopká si a zíva. Uvidíte tak, čo Vaše klbko radosti vnútri robí, ako rastie a ako vyzerá. Je to skutočne pohľad, ktorý upevní puto medzi Vami a Vaším dieťatkom.

Je dôležité však poznamenať, že zobrazenia sa môžu líšiť v závislosti od polohy dieťaťa, množstva prítomnej plodovej vody, gestačného veku dieťaťa a celkového stavu matky.

3D/4D ultrazvuková technológia, ktorú používame v našej ambulancii je jedna z najlepších dostupných na súčasnom trhu a priestory a komfort ambulancie, v ktorej si ju môžete vychutnať sú na vysokej úrovni. Pre lepšiu predstavu o 3D/4D zobrazení, si v našej galérii môžete prezrieť zábery 3D/4D zobrazenia a prečítať skúsenosti a postrehy mamičiek, ktoré našu ambulanciu počas tehotenstva navštevovali a absolvovali vyšetrenia 3D/4D ultrazvukom.

4D Ultrazvuk

Čo teda 3D/4D ultrazvuk je?

Rozdiely medzi 3D a 4D ultrazvukom.

Sonda 3D ultrazvuku zbiera sled záberov plodu, ktoré následne prístroj spracuje a vytvára 3D zobrazenie. Tieto zábery majú tzv. hĺbku a vytvárajú tak ‘živý’ záber plodu. Tieto zábery sa teda podobajú na prvé fotografie dieťatka po narodení. Pre 4D zobrazenie, sa pripája aj rozmer času, vďaka ktorému môžeme sledovať aj pohyb dieťaťa. Táto najnovšia technológia umožnuje nasnímať až 25 3D záberov za sekundu.

Prečo sa rozhodnúť pre 4D ultrazvuk?

Technológia 4D ultrazvuku nám umožňuje sledovať prirodzený pohyb dieťaťa, zatiaľ čo technológia 3D ultrazvuku ponúka len statické zobrazenie jednotlivých častí tela dieťatka ako napr. tváre, rúk a nôh.

Vďaka 4D ultrazvuku môžeme vidieť dieťatko ako zíva, otvára a zatvára očká a pod. tak, ako keby tieto pohyby zaznamenávala kamera. Na rozdiel od 2D zobrazenia, 4D technológia ponúka zábery, ktoré sú prirodzenejšie a napomáhajú pri vytváraní puta medzi matkou a dieťaťom.

Okrem už spomínaných pozitív sa 4D ultrazvuk používa aj pri zisťovaní abnormalít vnútorných orgánov plodu ako napr. chrbtice a srdca. Dôležitú úlohu zohráva pri injekčnom odbere plodovej vody z orgánov plodu, keďže ošetrujúcemu lekárovi umožňuje presne zobraziť miesto vpichu. Zároveň sa používa pri meraní rozmerov jednotlivých orgánov ako je napr. plodový vak, vďaka ktorému Váš ošetrujúci lekár dokáže presnejšie určiť obdobie tehotenstva a to najmä v čase, keď plod ešte nie je dostatočne viditeľný.